Rzymsko-katolicka parafia
pw. św. Wojciecha b.m.
w Książu Wielkim
diecezja kielecka / dekanat wodzisławski
ul. Toporczyków 1
32-210 Książ Wielki
tel. do kancelarii: 041-383-80-27
e-mail: ksiazwielki@opw.pl
liczba wiernych: 2320
Nr konta bankowego:
KBS: 18 85910007 0180 0000 0202 0001
Zobacz jak wygląda nasz kościół
HISTORIA PARAFII
Historia jest dłuuuuuuuuuga…
Trwają prace nad jej uporządkowaniem 😉
Krótki rys historyczny:
Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1326 r. Według relacji Jana Długosza w 2. poł. XV w. był kościół murowany. W XVI w. został zamieniony na zbór kalwiński, był rozbudowywany w XVII i na początku XX w. Prezbiterium dwuprzęsłowe, zamknięte wielobocznie, z gotyckimi gzymsami, szersza nawa prostokątna, trójprzęsłowa. Przy nawie kaplice MB Częstochowskiej i św. Anny, barokowe; w 1904 r. dobudowano kaplicę MB Anielskiej. Ołtarze, główny i pięć bocznych, późnobarokowe. W głównym ołtarzu obraz MB Pocieszenia z XVI w. Prace konserwatorskie prowadzono w kościele w latach 1979-1981, 1988 r., 1997-98, 2001- nadal
Matka Boska Pocieszenia
Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVI w.) z głównego ołtarza jest jedynym zabytkiem malarstwa renesansowego w Książu Wielkim (dawniej jej wizerunek był umieszczony w prawym, bocznym ołtarzu). Nieznany artysta namalował obraz na trzech deskach lipowych, ściągniętych dwoma poprzeczkami (wymiary: 63,5 x 83,5). Ciemne tło jest prawie jednolite, tylko z jego prawej strony zarysowuje się słabo pień drzewa z kilkoma gałązkami. Dużo zyskuje oglądanie postaci Matki Boskiej i Dzieciątka z większego oddalenia tworząc z tłem większy kontrast. Matka Boska lekko skręconą głowę pochyla ku prawemu ramieniu. W nieco opuszczonych w dół oczach widać ciepło macierzyńskiego spojrzenia. Oczy Jej są przy tym pogrążone w jakimś półsennym stanie, nacechowanym macierzyńskim liryzmem.
Na ubiór Madonny składa sie suknia ze skromnym dekoltem, po brzegu lamowana i obszyta małą wypustką koronkową oraz mało widoczny czepiec. Sznur związany w pętlę ściąga suknię w pasie. Na ramiona Madonny i Jezusa artysta narzucił lekko płaszcz. Kolor szat odpowiada przepisom ikonograficznym, tzn. suknia ma kolor czerwony a płaszcz niebieski.
c.d.n.
Księża pochowani na miejscowym cmentarzu:
- ks. Śliwiński (Augustianin),
- ks. Piotr Folfasiński – 1944,
- ks. Andrzej Pyrek – 1974